collor terapia
Vnímame či nie, farby na nás majú značný vplyv. Svetlé, pastelové farby nás upokojujú, ukludňujú, tmavé alebo pestré farby nás napĺňajú energiou.
Už aj človek staroveku poznal vplyv farieb na psychiku. Práve preto niektoré farby považovali za magické. Mŕtveho napríklad natreli červenou farbou, aby ožil. Číňania dokonca našli súvislosť medzi farbami a chuťami. Zistili, že tí, ktorí majú radi modrú farbu, si jedlo poriadne osolia, ľudia, ktorí majú radi zelenú, majú radi aj sladkosti a ľudia, ktorí dávajú prednosť fialovej, z chutí majú najradšej horkú. Kto má rád červenú farbu, určite má rád aj silné chute.
Významnú úlohu majú farby aj vo feng shui. Stará čínska múdrosť nás učí: nech si každý zdobí dôležité priestory svojho obydlia takými farbami, ktoré sú pre neho obzvlášť významné.
Aj grafológia sa zaoberá farbami: pri skúmaní písma hrá dôležitú úlohu aj to, akú má farbu papier, akej je kvality a že či skúmaná osoba napísal svoje myšlienky farebným atramentom alebo zeleným či červeným guličkovým perom.
Pre každodenný výber farieb je charakteristické aj to, že akú má farbu vizitka istého človeka po tom, že vyskúšal niekoľko verzií. O vzťahu ku farbám svedčí aj to, akú má farbu naše motorové vozidlo. Majitelia červených áut v zahraničí napríklad platia vyššie poistné, pretože tí, ktorí majú radi červenú farbu, sú spravidla agresívnejší. Čiže aj v psychológii premávky sa stretneme s náukou o farbách…
Psychológovia, zaoberajúci sa s touto tematikou však zašli oveľa ďalej. Počas svojich prieskumov vytvorili celú škálu farebných testov, pretože každý si vyberie alebo odmietne nejakú farbu, čo svedčí o tom, že vytvorenie farebných párov hrá dôležitú úlohu. Náchylnosť ku nejakej farbe alebo jej zamietnutie sú ako symboly snov: pre každého je charakteristické niečo iné. Kým jeden zo snívajúcich šťastne pláva v krásnej modrej vode, ktorá symbolizuje pre neho radosť a potešenie, druhý snívajúci prežíva hrôzu z bezodnej čiernej hĺbky, nad ktorou pláva.
Dôvod, prečo si niekto ku danému citu vyberie nejakú farbu, je výsledkom zložitého procesu, prebiehajúcemu v nervovej sústave. Viacnásobne platí toto tvrdenie v prípade kresieb detí. Pri pochopení, analýze nám značne pomôžu poznatky o farbách. Kresba nám presne prezradí, aká úzkosť, strach, radosť či žiarlivosť panuje v detskej duši.
Svoju radosť vyjadrujeme sýtymi, žiaľ a smútok tmavými farbami. Iná je situácia v prípade páru pojmov tichý-hlučný. Na vyjadrenie hluku máme oveľa menší počet farieb, ako na vyjadrenie ticha. Najhlučnejšou farbou je žltá, oranžová a červená, najtichšou je celinová, kobaltová a ultramarínová.
Psychológovia zistili, že klasifikácia farieb sa mení vekom. V rušnejšom, aktívnejšom veku, keď človek hľadá impulzy vo svojom okolí, sa mu páčia hlučnejšie, pestrejšie farby, kým v staršom veku sú sympatickejšie pastelové farby. Ženy kupujú farebné dojčenské šaty, inú pre dievčatá a inú pre chlapcov. Ženy, ktoré hľadajú zážitky a ktoré sú zvedavejšie, vo svojom byte si vytvárajú svojráznu náladu pomocou farieb, v každej miestnosti inú, čo už ani zďaleka nie je bytová architektúra, ale skôr hra, vedomé vytváranie pôsobenia na myseľ a zároveň aj spätnej väzby. Pracovňa môže mať stimulujúcu farbu, aby nás povzbudzovala ku práci – to sa vzťahuje na farbu stien, keramiky, bytovú textíliu. Farba izby novorodenca má jemnú, mäkkú farbu, kúpeľňa môže byť vodovo zelenú či vodovo modrú farbu a závisí len na postoji a temperamente, či spálňa bude mať pokojnú farbu, alebo bude biela s oranžovou, či červená so štipkou čiernej farby.
Farby nám teda slúžia na to, aby sme sa prostredníctvom nich vyjadrili. Naše oblečenie – počnúc obuvou až po šatku – napomáhajú vo vytvorení nejakej nálady, predstavujú stav našej duše v daný deň. Farby nie len charakterizujú človeka, ale môžu byť aj veľmi užitočné v daný deň: z pestrofarebných šiat môžeme čerpať silu a energiu počas depresívnych, dažďových, unavených dní, elegancia kombinácie čiernej a bielej farby a z nich vyžarujúca ráznosť nám môže byť užitočná pri vážnych rokovaniach.
Sebavedomé ženy dávno vedia, že oblečenie je viacej prostriedkom pre vyjadrenie vlastnej podstaty, než módnou záležitosťou. Ak to praktizujete s úspechom, môžete sa cítiť výborne.
Liečenie pomocou farieb
V poslednom čase aj alternatívna medicína zámerne využíva liečenie pomocou farieb počas liečby rôznych ochorení, najmä ako doplnkovú terapiu. Počas istého pokusu sa zistili fantastické skutočnosti: merač úrovne energie počas prezerania rôznych farieb nameral rôzne hodnoty, čo svedčí o tom, že jednotlivé farby vysielali viac, druhé menej energie ku prístroju. Týmto pokusom sa podľa jednotlivých vedcov podarilo dokázať aj to, že niektoré farby sú príťažlivé, lákavé, iné zas odpudivé.
V niektorých krajinách funguje farebná terapia na úrovni každodennej praxe: vnútorné priestory nemocníc, ambulancií, ale aj ošatenie zamestnancov sú vyhotovené v súlade s princípmi farebnej terapii. Jednotlivé farby majú na nás iný vplyv. Občas si nevedome vyberieme také farby, ktoré majú liečebný účinok, aký práve potrebujeme. Tým sa dá vysvetliť kúpa trička krikľavej žltej farby alebo kuchynského náčinia vo veľmi skromnom, jednofarebnom prevedení.
Niekoľko príkladov na vedecky podložené liečenie s farbami:
Niektorý psychológovia liečia svojich pacientov, trpiacich depresiami tmavými, ba temnými farbami: takto prinútia pacienta ku tomu, aby sa pomocou odborníka konfrontoval so svojimi ozajstnými problémami. Podľa indického učenia o čakrách pozdĺž ľudského tela, od hlavy až po koniec chrbtice sa nachádza sedem centier energie (tie sa nazývajú čakrami). Ku každému centru je priradená jedna farba, od žltej až po bielu. Ku každej čakre patria iné orgány, preto terapia, prevedená farbou príslušnej ku danej čakre bude mať blahodarný účinok na daný orgán. Existuje smer v alternatívnej liečbe, ktorý požíva dvanásť farieb vibračného farebného spektra. Liečitelia tejto školy liečia svojich pacientov týmito dvanástimi farbami.
Uvedieme Vám niekoľko príkladov o účinkoch základných farieb:
Červená:
Má dráždiaci, stimulujúci účinok, má vplyv na zásobovanie orgánov krvou a na krvný obeh. Vyžaruje aktivitu a dynamiku. Na menších plochách, napríklad na predmetoch pôsobí príjemne, na veľkých plochách je však znepokojujúci, človek sa stáva podráždeným, nervóznym, môže vyvolať aj agresivitu. Môže zvýšiť telesnú teplotu, stimuluje krvný obeh, napomáha vo vytváraní adrenalínu. Znižuje pocit únavy, má schopnosť rozpustiť chronické ochorenia. V procese liečenia pomocou farieb ju používajú na liečenie chudokrvnosti, liečenia zápalu hrubého čreva, chronického prechladnutia (zápalu lícnej dutiny), zápalu kĺbov a depresie. V prehnanom množstve vyvoláva agresiu, netrpezloivosť.
V antike bol prostriedkom na vyjadrenie lásky, vášne; v Ríme mala nevesta na hlave ohnivočervený závoj – flammeum. S červenou sa často stretávame ako symbolom sily, ohňa či moci. V židovskej a kresťanskej kultúrnej tradícii je farbou vážnosti, majestátnosti. V Novom zákone symbolizuje hriech, zmierenie, kajanie sa a obeť.
Zelená:
Je farbou prírody, čiže obrody, nádeje, pokoja a rovnováhy. Je zmesou žltej a modrej farby, preto má osviežujúci a zároveň aj upokojujúci účinok. Vytvára harmóniu, súlad medzi telom a dušou, znižuje podráždenosť, únavu, uvoľňuje, zabezpečí odpočinok, regeneráciu, naberanie sily. Znižuje tlak krvi, rozťahuje žily, cievy. Jej svetlejší, žltozelený odtieň je vľúdny, jarný, plný života, aktívny. Jej stredný, trávovozelený odtieň je o niečo vážnejší, vytvára pocit bezpečnosti. Jej tmavší, modrozelený odtieň vyžaruje sviatočnú atmosféru, pokoj, kým o niečo tmavší, skoro špinavý odtieň vytvára pocit pasivity, vzbudzuje city a podnecuje k ospanlivosti – najmä v prostredí, kde nie je dostatok svetla.
Modrá:
Ukľudňuje, má priaznivý účinok na zrak, na niektoré typy zápalov, je užitočný proti bolestiam a tepelných návalov. Má ochladzujúci vplyv a dokáže vyrovnať energetickú hladinu. Je farbou pokoja, uvoľnenosti, farbou nekonečných citov, vyjadruje citlivosť, jemnosť. Je symbolom vernosti, viery a tradície. Vyžaruje veľké množstvo ticha a chladu, čo môže vyvolať pocit bezpečnosti. Znižuje krvný tlak, pulz, intenzitu dýchania a vnímanie bolesti. Jej tmavší odtieň na väčšej ploche pôsobí víziou vzdialenosti hĺbky, v kombinácii s čiernou farbou podnecuje depresiu, vyvolá pasívny pocit. Jej svetlejší odtieň vyvoláva pocit čerstvosti, sviežosti, malé miestnosti opticky rozširuje, pôsobí pocitom vzdušnosti.
Žltá:
Napomáha organizmu vo vylučovaní jedovatých látok, zmierňuje depresiu, regeneruje vyčerpané nervy, čiže privádza do dobrej nálady. Je farbou prírody, čiže obrody, nádeje, pokoja a rovnováhy. Žltá farba je teplá, má oživujúci účinok, nositeľ tejto farby túži po slobode, po dobrej nálade, po intelektuálnych zážitkoch. Je farbou múdrosti, otca, zvedavosti; odzrkadľuje túžbu po slobodný život bez prekážok, po šťastie a po radosti.
Oranžová:
Je oživujúcou, rozveseľujúcou, teplou farbou, napomáha prúdeniu kladných energií. Vyžaruje otvorenosť, radosť, šťastie. Má aktivizujúci účinok, ale chýba z nej agresivita červenej. Zvyšuje koncentračnú schopnosť, kreativitu, chuť do práce, má blahodarný účinok proti depresii, vráti chuť do života, zvyšuje chuť do jedla, má priaznivý účinok na tráviacu sústavu. Oranžová farba posilňuje imunitný systém, priaznivo pôsobí na fungovanie sleziny, obličiek, žlče a pohlavných žliaz.
Fialová:
Je zmesou studenej modrej a teplej červenej farby, môže byť ukľudňujúca a znepokojujúca, v závislosti od toho, ktorá farba bude dominantná. Je plná túžob, ilúzií, je melancholickou, stareckou, uspávajúcou farbou. Je farbou mystiky, podvedomia, tajuplnosti, privádza ku meditácii. Pre svoju schopnosť vyvolávať kontroverzné pocity ju mnohý nemajú radi.
Hnedá:
Je farbou stromu, odzrkadľuje bezpečnosť, teplo a ustavičnosť. Deti ju obvykle nemajú radi, dospelý, vystavaný stresu však ku nej cítia náklonnosť. V byte pôsobí príjemne, ale aj smutne, trocha zarmútene, preto by sa mala kombinovať so spestrujúcimi farbami.
Purpurová:
Je majestátna, ustrnutá farba, vyžarujúca nadriadenosť, na väčšej ploche má dusný, stiesňujúci vplyv.
Sivá:
Je neutrálnou farbou, vyjadruje utiahnutosť, zdržanlivosť, monotónnosť. Na väčšom povrchu pôsobí jednotvárne, ale na druhej strane potláča krikľavosť pestrých farieb.
Biela:
Dokáže utíšiť bolesť. Je farbou čistoty, poriadku, neutrality. Vnucuje nevinnosť, láskavosť, čisté city. Zo všetkých farieb má najväčšiu schopnosť odrážať svetlo, preto jej použitie na väčšej ploche môže mať negatívny vplyv na zrak. Rozťahuje priestor, čo je dané jej jasnosťou, medzi ostatnými farbami zohráva neutralizujúcu úlohu. Ak ju použijeme ako pozadie, všetky veci, ktoré sa pred ňou nachádzajú, budú vyzdvihnuté, zdôraznené.
Čierna:
Je farbou noci, smrti, nešťastie a hriechu. Na väčšej ploche pôsobí skľučujúco, vyvoláva pocit odtrhnutia od prírody, od sveta, tak isto vyvoláva pocit uzavretosti. Na malej ploche ju môžeme kombinovať s každou farbou, pretože ich osvetlí. V kombinácii s bielou pôsobí slávnostne. Vo feng shui nadobúda kladný význam: je farbou kontaktov, kariéry, je zložitou farbou, ktorá obsiahne viac významov.